4:08:45 PM 1401 / 09 / 13
 
اخبار بیمارستان

روز جهانی دیابت

14نوامبر، روز جهانی دیابت

دکتر مظفری فوق تخصص غدد و عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: امروز چهار گروه بیماری غیر واگیر شامل بیماری های قلبی ـ عروقی، سرطان ها، بیماری های مزمن تنفسی و دیابت مهم ترین علل مرگ و میر و ناتوانی بشر هستند. بیماری هایی که بار سنگین مالی به خانواده ها، جوامع و دولت ها تحمیل می کنند.از بین این ها دیابت به عنوان بزرگ ترین اپیدمی قرن، بیشترین افزایش را در کل جهان داشته است.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی و فدراسیون جهانی دیابت، در حالی که تعداد بیماران دیابتی در سال ۲۰۰۰میلادی کمتر از ۲۰۰میلیون نفر بوده است؛ این عدد در حال حاضر به ۳۸۲ میلیون نفر رسیده و پیش بینی می شود در سال ۲۰۳۵ به عدد باور نکردنی ۵۹۲ میلیون نفر برسد.

سالانه ۵میلیون نفر به علت ابتلا به دیابت جان خود را از دست میدهند؛ به عبارت دیگر هر ۶ثانیه یک نفر، ۱۱درصد کل هزینه های بهداشت و درمان جهانی هم صرف درمان دیابت یا عوارض آن می شود.

حدود پنج میلیون نفر مبتلا به دیابت در ایران وجود دارد که بی اطلاعی آنها منجر به عوارض دیررس می شود و هزینه سنگینی را به نظام سلامت تحمیل می کند.

دکتر مظفری در خصوص علت ابتلا به دیابت گفت: امروزه زندگی پر استرس، کم تحرکی و مصرف غذاهای پر کالری با ارزش غذایی اندک، سبب چاقی مفرط می شود که خود از دلایل اصلی ابتلا به دیابت است

چاقی مهم ترین عامل ابتلا به دیابت نوع  2است که خود از عوامل مهم کاهش کیفیت زندگی و تحمیل بار مالی فراوان به سیستم بهداشت و درمان کشورها و افراد جامعه است.روند روبه افزایش چاقی کودکان سبب افزایش شیوع و کاهش سن ابتلا به دیابت نوع 2 شده است به گونه ای که در برخی از کشورها ازجمله امریکا ، طی بیست سال اخیر، شیوع دیابت افزایش بیش از 10 برابر داشته است. کشور ما نیز مستثنی از این موضوع نیست و متأسفانه، افزایش شیوع چاقی در بین کودکان ، زنگ خطر ابتلای آن ها به دیابت نوع 2 را به صدا درآورده است.

وی در ادامه افزود: به طور کلی دو نوع بیماری قند یا دیابت وجود دارد.

نوع یک که در آن بدن یا انسولین تولید نمی کند و یا اینکه انسولین کم تولید می کند. فقط 10-5 درصد دیابت ها از نوع یک هستند و بیشتر در کودکان دیده می شود. در این نوع، بیمار باید روزانه انسولین تزریق کند.

نوع دو که در آن بدن مقداری انسولین می کند ولی سلول ها به انسولین پاسخ نمی دهند. در حدود 95-90 درصد دیابت از نوع دو می باشد. این نوع دیابت بیشتر در مردان بالای 40 سال که چاق هستند دیده می شود. میلیون ها نفر از مردم در سرتاسر دنیا مبتلا به دیابت نوع دو هستند ولی از وجود آن خبر ندارند.

چطور دیابت را تشخیص دهیم؟
دیابت نوع یک را اغلب می توان در عرض چند روز یا چند هفته تشخیص داد چون علائم آن شدید هستند. این علائم عبارتند از:

تکرر ادرار که در آن حجم ادرار زیاد شده است. بیمار هر بار که ادرار می کند مقادیر زیادی ادرار دفع می کند.
خشکی دهان و تشنگی بیش از حد
احساس ناگهانی خستگی
کاهش وزن بدون دلیل
تاری دید

دیابت نوع 2 به آهستگی ایجاد شده و علائم کمتری نیز ایجاد می کند. معمولا هنگام تشخیص دیابت نوع 2، بطور متوسط 5 سال از ابتلا به این بیماری می گذرد. در شروع، علائم شبیه دیابت نوع 1 می باشد ولی چون به آهستگی ایجاد می شود معمولا توجه بیمار را به خود جلب نمی کند.

سایر علائم دیابت نوع 2 عبارتند از:

احساس سوزش و مور مور شدن در دستها و پاها
تاخیر در التیام زخمها و بریدگیها
عفونتهای ادراری
ناتوانی جنسی

چون تشخیص علائم دیابت نوع 2 مشکل است، معمولا این بیماری در آزمایشات چک آپ و یا دوره ای تشخیص داده می شوند. درصد قابل ملاحظه ای از مردان که بعلت ناتوانی جنسی مراجعه می کنند، پس ار بررسی مشخص می شود که دارای بیماری دیابت نوع 2 هستند که از وجود آن مطلع نبوده اند. گاها قند خون بیمار بالا است ولی هنوز معیارهای دیابت را ندارد که به آن حالت پیش-دیابت می گویند. سرانجام درصد قابل ملاحظه ای از این بیماران مبتلا به دیابت خواهند شد.

عوامل خطر ساز ابتلا به دیابت

سن بالاتر از 45 سال
چاقی بویژه چاقی شکمی
داشتن والدین، برادر یا خواهر مبتلا به دیابت
ورزش کمتر از دو بار در هفته
بالا بودن فشار خون و چربی خون

در پایان ایشان ابراز کرد: بیماری دیابت قابل درمان است. درصد قابل توجهی از این بیماری با کنترل قند خون و اصلاح سبک زندگی قابل پیشگیری است. حفظ وزن طبیعی بدن و پیشگیری از افزایش وزن، ورزش و تحرک فیزیکی کافی، عدم مصرف دخانیات و رژیم غذایی سالم نقش مهمی در کاهش ابتلا به دیابت دارد

ساعت : 7:58 -  روز  : دو شنبه  - 24 /  8 / 1395 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :885

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر