9:36:21 PM 1398 / 12 / 05
 
اخبار بیمارستان

مدیر گروه زنان و زایمان دانشگاه و متخصص و جراح زنان:

برگزاری کلاس های آمادگی رایگان زایمان در کلنیک تخصصی و فوق تخصصی بیمارستان

🔺مدیر گروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی کاشان : بارداری و زایمان یک فرآیند کاملاً طبیعی و فیزیولوژیک است که به دنبال آن مادر آینده دچار تغییرات جسمی، روحی و روانی فراوانی می‌گردد که در صورت حمایت و همدلی و آگاهی لازم، این دوران به بهترین شکل و با کمترین عوارض و مشکل سپری می‌گردد.

🔹به گزارش روابط عمومی بیمارستان، دکتر زهرا واحدپور،مدیر گروه زنان و زایمان دانشگاه و متخصص و جراح زنان از برگزاری کلاس های آمادگی رایگان زایمان در کلنیک تخصصی و فوق تخصصی مرکز آموزشی و درمانی شهید دکتر بهشتی کاشان خبر داد و افزود : به طور یقین دوران بارداری برای هر زوجی به خصوص در اولین تجربه ناشناخته است و قرار گرفتن در این وضعیت جدید بدون داشتن آگاهی موجب ترس و نگرانی می‌شود.

🔹دکتر واحدپور گفت : وضعیت عاطفی مادر و شرایط محیطی وی و میزان اضطرابش در رشد جنین و به دنبال آن در سلامت و سازگاری کودک در آینده تأثیر می‌گذارد و همچنین یکی از عوامل زایمان زودرس و یا حتی عدم پیشرفت در مرحله زایمان به دلیل ترس و اضطراب مادر است.

🔹ایشان خاطر نشان کرد: بارداری و زایمان یک واقعه گذرا نیست، بلکه به طور حتم برای همیشه در ساختار شخصیتی زن اثرات خود را باقی می‌گذارد. بنابراین نحوه برخورد با حاملگی امری حیاتی است.

🔹وی گفت : بی‌شک بارداری بیماری نیست ، بلکه زن باردار تنها به حمایت، مراقبت و آگاهی نیازمند است ، هر زن وقتی باردار می‌شود با سؤالات بی‌شماری راجع به تغییرات بدن، وضعیت جنین، مسائل تغذیه، تغییرات روحی وروانی … روبه رو می‌گردد.

🔹مدیر گروه زنان و زایمان دانشگاه ازجمله مهم‌ترین اهداف کلاس‌های آمادگی بارداری و زایمان را آماده کردن مادر و افزایش شناخت وی نسبت به تغییرات به وجود آمده و ارتقای بهداشت خود و فرزند آینده‌اش و همچنین خوشایندسازی دوران بارداری و نقش بستن خاطره‌ای شیرین و خوش در ذهن مادر بیان کرد.

🔹متخصص زنان و زایمان گفت : امروزه در کشور ما، مراقبت‌های دوران بارداری محدود به معاینه منظم ماهیانه، انجام آزمایش‌های معمولی و سونوگرافی است که این برنامه کافی نبوده و عدم آگاهی و آمادگی جسمی و روحی مادران منجر به بروز اضطراب، عوارض بی‌شمار و به دنبال آن افزایش روز به روز مداخلات پزشکی در امر بارداری و زایمان می‌شود، و این پدیدة فیزیولوژیک و طبیعی را به حالت پاتولوژیک و بیماری تبدیل کرده است.

🔹دکتر واحدپور افزود: کلاس‌های آمادگی دوران بارداری به مادر کمک می‌‌کند تا از آمادگی جسمی و روحی مناسبی برخوردار شود ، چرا که در این کلاس‌ها علاوه بر اینکه بر سؤالات بی‌شمار مادران به صورت جلسات آموزش تئوری پاسخگویی کامل انجام می‌شود، ورزش‌های مخصوص دوران بارداری، تمرینات تنفسی، انجام تن آرامی (ریلکسشن) باعث آمادگی جسم و روح زنان می‌گردد.

🔹وی ورزش های آموزش داده شده در کلاس ها را جهت پیشگیری از عوارض بارداری وآمادگی جهت زایمان طبیعی بیان نموده و افزودند : این ورزش ها جهت پیشگیری از کمردرد،ورم،درد پشت ،افزایش وزن بیش از اندازه،درد پا،سوزش سردل ،
دردهای کشاله ران و دردهای لگنی و درد واژن ویبوست میباشد که این تمرینات تاثیری بی نظیر در اماده کردن لگن جهت زایمان طبیعی دارد.

🔹ایشان به دیگر مزایای شرکت در این کلاس‌ها را تغییرات مثبت در خلق و خوی زنان باردار، افزایش کیفیت روابط اجتماعی و زناشویی در بارداری کاهش بروز افسردگی پس از زایمان، ‌کاهش خستگی در طی بارداری و افزایش فعالیت روزانه، کاهش درد کمر و لگن در طی بارداری اشاره نمودند.

🔹جراح زنان و زایمان، همچنین به شرکت مادران در این کلاس‌ها ودریافت آموزش‌های لازم ارتباط عاطفی بهتری بین مادر و جنین و همچنین پدر و جنین برقرار می‌گردد.

🔹دکتر واحد پور شرکت در این کلاس‌ها را باعث کاهش طول مراحل زایمان و در نتیجه تسهیل زایمان می‌گردد و همچنین آستانه درد مادران را افزایش می‌دهد و ریسک سزارین و مداخلات غیر ضروری پزشکی را کاهش می‌‌یابد عوارض مادری و جنینی زایمان به حداقل ممکن می‌رسد.

🔺لازم به ذکر است کلاس های رایگان آمادگی زایمان ، هر هفته و روزهای پنج شنبه از ساعت ۹ صبح، در کلینیک تخصصی و فوق تخصصی مرکز آموزشی و درمانی شهید دکتر بهشتی کاشان ، توسط کارشناس ارشد مشاوره در مامایی ، سرکار خانم حسنی مطلق برگزار میگردد.

ساعت : 9:51 -  روز  : شنبه  - 12 /  11 / 1398 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :318

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر